Find Prizes

Search concepts
Selected filters

Gerald L. Young Book Award in Human Ecology

Michael Jahi Chappell (Recipient), 9 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Contribution to School Marketing and Recruitment

Jaliyyah Bello (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Royal Society of Arts (FRSA)

Dom Breadmore (Recipient), 15 Nov 2017

Prize: Election to learned society

Best Research Poster

Farah Mahdi Yaseen Al-Sallami (Recipient), 5 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Supervisory Team of the Year 2019

Katherine Wimpenny (Recipient), 1 May 2019

Prize: Other distinction

Best Poster Presentation (First prize)

Subhasisa Nath (Recipient), 10 May 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

TWI Industrial Impact Award (Winner) 2019

Dibakor Boruah (Recipient), 3 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Senior Research Fellowship

Subhasisa Nath (Recipient), 1 Apr 2012

Prize: Fellowship awarded competitively

Best Poster Presentation (Third Prize)

Subhasisa Nath (Recipient), 17 Oct 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

1st place in the Coventry University Three Minute Thesis Competition

Felix Batsch (Recipient), 31 Jan 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

EPSRC studentship for PhD

Latha Krishnan (Recipient), Oct 2010

Prize: Other distinction

Research grant

Judith Kabajulizi (Recipient), Mansoob Murshed (Recipient) & Chika Ezeanya (Recipient), 15 Nov 2017

Prize: Other distinction

Somatic practice, chronic pain and self-care technology: inhabiting the lived and contextual body

Emma Meehan (Recipient) & Bernie Carter (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

The Error Network

Sarah Whatley (Recipient) & Sita Popat (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

EuropeanaSpace

Sarah Whatley (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

D-TRACES (Dance Teaching Resources and Collaborative Engagement Spaces)

Sarah Whatley (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Transformations

Sarah Whatley (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Fracture: Dance and the Moving Image

Sarah Whatley (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Travel Grant

Sarah Whatley (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

RECIPROCALLY SUPPORTED MODULES OF PULTRUDED FRP CLOSED SECTIONS

Alfred Gand (Recipient), Nov 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Royal Aeronautical Society Bronze Award (2006) including Hodgson Prize

Donald Harris (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

TubeCrush as Connected Intimacies: A Qualitative Analysis of Gender, Workplace and Contemporary Urban Space

Ady Evans (Recipient) & Sarah Riley (Recipient), May 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Arts Council of Ireland Dance Bursary Award

Emma Meehan (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

CIWEM Dr Jenkins Memorial Competition

Augustine Ifelebuegu (Recipient), Feb 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

IEEE ITSS Young Professionals Fellow 2019

Felix Batsch (Recipient), Oct 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

Ministry of Human Resource Development Scholarship, India

Latha Krishnan (Recipient), 15 Aug 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding support for students

Duncan Lawson (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Travel and Training Award, Arts Council of Ireland

Emma Meehan (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Enhancing Choreographic Objects

Sarah Whatley (Recipient), Scott Delahunta (Recipient) & James Leach (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Moving Matters

Sarah Whatley (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

International Travel Grant

Sarah Whatley (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Capturing stillness: visualisations of dance through motion capture technologies

Ruth Gibson (Recipient) & Sarah Whatley (Recipient), 18 May 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for Best Applied Defence Research

Donald Harris (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Higher Education Academy

Igor Morozov (Recipient), 2015

Prize: Election to learned society

QS Reimagine Education Gold Award Arts and Humanities

Tom Gorman (Recipient), Mikko Kanninen (Recipient) & Tiina Syrja (Recipient), 30 Nov 2018

Prize: National/international honour

2017 Top Peer Reviewer for Multidisciplinary Research

Augustine Ifelebuegu (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

British Academy Postdoctoral Fellowship

Chris Maughan (Recipient), 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

Best VR Film

Darren Reid (Recipient), 27 Jan 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Honorary DSc, Kingston University London

Kevin Warwick (Recipient), 2014

Prize: Honorary degree

Best Presentation/Paper Award

Abdallah Abu Madi (Recipient), Dongmei Cao (Recipient), Alexeis Garcia-Perez (Recipient) & Qile He (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Teaching Assistant Award, Technion–Israel Institute of Technology

Ran Holtzman (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Student Paper Award, AGU Fall 2007 meeting

Ran Holtzman (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

In the Dancer’s Mind; Creativity, Novelty and the Imagination

Sarah Whatley (Recipient), Jon May (Recipient) & Emma Redding (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Renewal, Innovation and Change: Heritage and European Society (RICHES)

Sarah Whatley (Recipient) & Neil Forbes (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)