Find Prizes

Search in all content

Filters for Prizes

Search concepts
Selected filters

Research Pump-prime Scheme

Hardip Sandhu (Recipient), 24 Apr 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Arts Council of Ireland Dance Bursary Award

Emma Meehan (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Coventry University International Research Collaboration Fellowship

Ruth Gibson (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

AHRC and EPSRC Next Generation of Immersive Experiences

Ruth Gibson (Recipient), Joseph DeLappe (Recipient) & Darshana Jayemanne (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Winner of Vice Chancellor's Award for Equality and Diversity

Jane Osmond (Recipient), 6 Dec 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

BP Portrait Prize

John Devane (Recipient), 20 Jun 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

’Market Engineering Award for Automotive Technology Journalism’

Nick Hull (Recipient), 20 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Coventry Excellence Awards 2017

Sally Parkes (Recipient), Lesley Harrison (Recipient), Annette Dix (Recipient), Jane Toms (Recipient), Diane Phimister (Recipient), Laraine Epstein (Recipient), Gay James (Recipient) & Theresa Pengelly (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Coventry University Excellence Award for Creativity and Enterprise

Andy Turner (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

AHRC Collaborative Skills Development Award

Kaja Marczewska (Recipient) & Dorothy Butchard (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Country Durham Community Foundation grant

Kaja Marczewska (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Praxis Auril Knowledge Exchange Best Deal of the Year Award

Andy Turner (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Annual Oakwell Sharing Innovation Award 2013

David Waugh (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Top Reviewer in Environment and Ecology 2019

Augustine Ifelebuegu (Recipient), Sep 2019

Prize: National/international honour

ISCBFM Young Investigators award

Hardip Sandhu (Recipient), 1 Jun 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Top 40 Under 40

Bianca Wright (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Reviewer – Emerald Literati Network 2014 Awards for Excellence

Jonathan Nixon (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Patricia Howlin Prize Lecture

Hayley Crawford (Recipient), 14 Oct 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Gamification Award for Education and Learning 2019

Sylvester Arnab (Recipient), Samantha Clarke (Recipient), Alex Masters (Recipient), Jayne Beaufoy (Recipient) & Luca Morini (Recipient), 28 Jan 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Reviewer Award Runner Up

Simon Gerard (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Excellence in Teaching (Students-led)

Rasha Kassem (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Excellence in Teaching

Rasha Kassem (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Research Fellow

Nicole Panizza (Recipient), 12 Mar 2009

Prize: Fellowship awarded competitively

Henry Moore Foundation New Commissions

Ruth Gibson (Recipient) & Bruno Martelli (Recipient), 2 Feb 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Royal Society of Arts (FRSA)

Dom Breadmore (Recipient), 15 Nov 2017

Prize: Election to learned society

Peter Clarke Award

Mike Bromfield (Recipient), 1 Nov 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

File

School of Economics Finance and Accounting Awards 2017-18

Michael Walsh (Recipient), 5 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected as Member of the European Academy of Sciences and Arts

Kevin Warwick (Recipient), 2014

Prize: Election to learned society

Honorary DTech, Edinburgh Napier University

Kevin Warwick (Recipient), Jul 2015

Prize: Honorary degree

Lord Stafford Awards: Finalists

Paul Magee (Recipient), Nov 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Enhancing staff capacity towards knowledge exchange: in engineering education and in practice”

Katherine Wimpenny (Recipient), Farzana Aslam (Recipient), Luca Morini (Recipient) & Hannelie Du Plessis-Walker (Recipient), 31 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Choice Outstanding Academic Titles

Victoria Thoms (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellowship of Royal Society for the Arts (FRSA)

David McIlhatton (Recipient), 1 Mar 2017

Prize: Election to learned society

Visiting Research Fellow

Nicole Panizza (Recipient), 20 May 2017

Prize: Fellowship awarded competitively

Co-Lead Research

Katherine Wimpenny (Recipient), 2011

Prize: Election to learned society

International Workshop for Early Career Researchers UNOCHAPECO, Brazil

Masud Ibrahim (Recipient), 22 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Teaching Assistant Award, Technion–Israel Institute of Technology

Ran Holtzman (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Paediatric Nutrition Professional of the Year

Zoe Connor (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Nutrition Resource of the Year

Zoe Connor (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Student Paper Award, AGU Fall 2006 meeting

Ran Holtzman (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

ESRC Doctoral Research Grant

Zainab Naqvi (Recipient), 2013

Prize: National/international honour

Oxford University Press Law Prize

Zainab Naqvi (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)