Find Prizes

Search in all content

Filters for Prizes

Search concepts
Selected filters

Academic Prize for Excellence Performance

Meghdad Bagheri (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Most Innovative Colleague award

Sathees Kunjuthamby (Recipient), Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Ede & Ravencroft Prize 2016

Claire Harper (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected as Member of the European Academy of Sciences and Arts

Kevin Warwick (Recipient), 2014

Prize: Election to learned society

Highly Commended in Outstanding Student Nurse Award

Emily Gartshore (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Jane Lewis Fellowship, University of California, Berkeley

Ran Holtzman (Recipient), 2005

Prize: Fellowship awarded competitively

Teaching Excellence Award

Petya Koleva (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Full PhD Scholarship

Petya Koleva (Recipient), 2012

Prize: Other distinction

Green Gown Sustainability Award 2019 - Research with Impact, Highly Commended

Jill Timms (Recipient) & David Bek (Recipient), 26 Nov 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

JCMR Gold Star Reviewer Award

Mike Dodd (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

International Screendance Film Festival Rio Web Festival Rio, Brazil.

Rosamaria Kostic Cisneros (Recipient), 2 Dec 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

ScreenDance Festival Stockholm, Sweden: Screendance 2017

Rosamaria Kostic Cisneros (Recipient), 27 Apr 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Arts Council of Ireland Dance Bursary Award

Emma Meehan (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

ERDF/ Creative Enterprise Fund

Emma Meehan (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Essential Features of Serious Games Design

Petros Lameras (Recipient), 1 Dec 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Gamification Research

Samantha Clarke (Recipient), Sylvester Arnab (Recipient) & Oliver Wood (Recipient), 26 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Professor Habibullah gold medal for the highest grade in MBA

Shahidul Islam (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Honorary Judge at the Court of Turin

Costantino Grasso (Recipient), 2017

Prize: National/international honour

Senior Fellow of the Higher Education Academy (SFHEA)

Mike Duignan (Recipient), 2017

Prize: Election to learned society

Inspirational Staff Award

Meghdad Bagheri (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Praxis Auril Knowledge Exchange Best Deal of the Year Award

Andy Turner (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Rutelli Prize

Donato Vozza (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

City of Culture Staff Grant Scheme Round 2

Monica Ingber (Recipient), Stephen Hardy (Recipient) & Katrien Steenmans (Recipient), 9 Dec 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Niels Stensen Fellowship

Nathanael Tilahun (Recipient), 2016

Prize: Fellowship awarded competitively

Innovation Program Grant

Nathanael Tilahun (Recipient), 2016

Prize: Fellowship awarded competitively

Educational Bursary

Kim Bul (Recipient), 8 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Society for Research Into Higher Education Award

Petros Lameras (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

2nd Prize poster competition - Circular Economy Conference

Rebecca Beech (Recipient), 11 Jul 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Higher Education Academy

Hassan Amar (Recipient), 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

Best Reviewer Award Runner Up

Simon Gerard (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Domain of one's Own winner

Martyn Wyres (Recipient), 11 Mar 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

Excellence in Teaching (Students-led)

Rasha Kassem (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

International Travel Grant

Sarah Whatley (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Postgraduate Studies Award

Burcak Basbug (Recipient), 2000

Prize: Fellowship awarded competitively

BA/Leverhulme Small Research Grant 2018

Katrien Steenmans (Recipient), Phillip Taylor (Recipient) & Ine Steenmans (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Next Generation Social Science in Africa fellowship

Bernadine Jones (Recipient), 2015

Prize: Fellowship awarded competitively

British Composer Awards 2013 Sonic Art Category shortlist

Tom Williams (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

METU Best Performance Award 2012-2014

Burcak Basbug Erkan (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Brunel Entrepreneurs Hereby Award

Mahshid Yazdi Far (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Recognised Reviewer for Chemical Engineering Journal

Farooq Sher (Recipient), Jan 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

File