Find Prizes

Flexural Strengthening of Timber Beams Using NSM Basalt Fibre Reinforced Rebars

Alfred Gand (Recipient), Nov 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Basalt
Timber
Fibers

Fracture: Dance and the Moving Image

Sarah Whatley (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Fully Funded NSIRC-TWI Doctoral Scholarship

Dibakor Boruah (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

tuition fee
grant
integrity
candidacy

Fund for Women Graduates (FfWG) Emergency Grant

Liliane Mouan (Recipient), Feb 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Garfield Weston Artist Residency Award

Matthew Macaulay (Recipient), Dec 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Aberystwyth
Art
Artist

GDR MACS Best PhD Theses Award 2017

Hafiz Ahmed (Recipient), Jul 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

honors and awards
automation
engineering
France

Gerald L. Young Book Award in Human Ecology

Jahi Chappell (Recipient), 9 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

social ecology
leader

Goodricke College tutor scholarship (worth £19440)

Rosa Kwok (Recipient), 1 Sep 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Governing China's Internet with Soft Law Regulation

Wangwei Lin (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Internet
regulation
China
Law
grant

Graduate Student Association community fund (£200)

Rosa Kwok (Recipient), 1 Sep 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Gulbenkian Foundation Award

Darryl Georgiou (Recipient), 1997

Prize: Prize (including medals and awards)

Hays Specialist Recruitment Prize

Zihao Liu (Recipient), Oct 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Henry Moore Foundation New Commissions

Ruth Gibson (Recipient) & Bruno Martelli (Recipient), 2 Feb 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Henry Moore Foundation
Art Form
Artist

Henry Moore Foundation Research Award

Darryl Georgiou (Recipient), Aug 2016

Prize: Other distinction

honors and awards

Highly Commended Award for Outstanding Paper

Gillian Ward (Recipient), Nikki Holliday (Recipient), Simon Fielden (Recipient) & Sue Williams (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File
Managers

Highly Commended in Outstanding Student Nurse Award

Emily Gartshore (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Highly Commended Paper Award, Award for Excellence 2017, Emerald Literati Network

Qile He (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Excellence
Supply chain management

Highly Commended Status

Gemma Pearce (Recipient), Sally Pezaro (Recipient) & Emma Reinhold (Recipient), 21 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Highly Commended within the category of Teaching and Learning at the Faculty of Business and Law's Excellence Awards 2018

Alexandre Metreveli (Recipient), Sep 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Honorary Associate Professor

Immo Fiebrig (Recipient), 1 Aug 2017

Prize: Other distinction

therapeutics

Honorary Doctor of Business and Management

Mike Hardy (Recipient), 29 Sep 2017

Prize: Honorary degree

Honorary DSc, Kingston University London

Kevin Warwick (Recipient), 2014

Prize: Honorary degree

Honorary DTech, Edinburgh Napier University

Kevin Warwick (Recipient), Jul 2015

Prize: Honorary degree

Honorary Fellow of Trinity Laban

Rosemary Lee (Recipient), 9 Dec 2016

Prize: Other distinction

Honorary Fellowship

David McIlhatton (Recipient), 31 Dec 2001

Prize: Election to learned society

Honorary Judge at the Court of Turin

Costantino Grasso (Recipient), 2017

Prize: National/international honour

ministry
justice

Honourable mention

Rui Biscaia (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

sports science

ICST 2017 Best Industy Paper Award

Daniel Fowler (Recipient), Hun Cheah (Recipient), Jeremy Bryans (Recipient) & Siraj Shaikh (Recipient), 17 Mar 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

File
Software testing
Testbeds
Industry
double-stranded RNA
antibiotic resistance

Identity and Governance of Bodily Extensions: The Case of Prosthetics and Avatars

Sarah Whatley (Recipient) & Sita Popat (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

social science
governance

IIPT Ambassador At Large of Peace through Tourism

Fabio Carbone (Recipient), 2017

Prize: National/international honour

tourism

IMechE Institution Best Student Certificate

Zihao Liu (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Incubation Space Award, Dublin City Council

Emma Meehan (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Mentoring
Dublin

India-Sheffield Postgraduate Scholarship

Tulika Gadakari (Recipient), 1 Sep 2009

Prize: Fellowship awarded competitively

India

Industry Fellow

Andrew Pike (Recipient), Jun 2016

Prize: Other distinction

mathematics
industry

Innovation in Teaching

Ashley Robertson (Recipient), 25 May 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

innovation
Teaching
student

Inspirational Staff

Meghdad Bagheri (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

knowledge

International Federation of Theatre Research Conference Bursary

Hetty Blades (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

International Fellowship award

Hardip Sandhu (Recipient), 1 Sep 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

International Screendance Film Festival Rio Web Festival Rio, Brazil.

Rosemary E. Kostic Cisneros (Recipient), 2 Dec 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

International Travel Grant

Sarah Whatley (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

International Workshop for Early Career Researchers UNOCHAPECO, Brazil

Masud Ibrahim (Recipient), 22 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

honors and awards
researchers
Brazil

In the Dancer’s Mind; Creativity, Novelty and the Imagination

Sarah Whatley (Recipient), Jon May (Recipient) & Emma Redding (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

InVisible Difference: Dance, Disability and Law

Sarah Whatley (Recipient), Charlotte Waelde (Recipient), Karen Wood (Recipient), Shawn Harmon (Recipient) & Abbe Brown (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

dance
grant
disability
Law