Find Prizes

Search in all content

Filters for Prizes

Search concepts
Selected filters

CREATE

Sarah Whatley (Recipient), Scott Delahunta (Recipient) & Daniel Bisig (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Warwick Creative Exchange and Coventry University Open Call Fund. Second Stage Grant awarded.

Darryl Georgiou (Recipient), Rebekah Tolley (Recipient), Tarla Patel (Recipient) & Dr Harbinder Sandhu (Recipient), Jan 2019

Prize: Other distinction

File

Fellow of Personal Finance Society

Lien Luu (Recipient), 21 Oct 2016

Prize: Election to learned society

Janet B. Parks NASSM Research Grant Award

Jushua Lupineck (Recipient) & Rui Biscaia (Recipient), Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

CommBeBiz Innovation Award

Joan Lockyer (Recipient), 30 Sep 2016

Prize: Other distinction

Enhancing Choreographic Objects

Sarah Whatley (Recipient), Scott deLahunta (Recipient) & James Leach (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

E2-CREATE

Scott Delahunta (Recipient), Sarah Whatley (Recipient) & Daniel Bisig (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

International Federation of Theatre Research Conference Bursary

Hetty Blades (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Coventry University Pump Prime Funding

Hetty Blades (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

2nd Place Best Poster Award

Lucy Jane Peacock (Recipient), 27 Mar 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

The Arts Society's Lecturing Academy, Fully Funded Place

Jennifer Dudley (Recipient), Aug 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

Best Paper Award at the Managing Sport Special Interest Group

Christos Anagnostopoulos (Recipient) & Tom Bason (Recipient), 17 Jun 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

British Council Research Fellowship

Jennifer Dudley (Recipient), Oct 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

3rd place award (Prize of £70)

Nazanin Khasteganan (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Law Schools Global League Seed Fund

Liliane Mouan (Recipient), Phillip Paiement (Recipient), Peer Zumbansen (Recipient), Jhuma Sen (Recipient), Natalia Ángel-Cabo (Recipient) & Saptarshi Mandal (Recipient), Jun 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Digital Dance Archives

Sarah Whatley (Recipient) & Rachel Fensham (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Overseas research scholarship (£15000)

Rosa Kit Wan Kwok (Recipient), 1 Sep 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

BERA Council Member

Megan Crawford (Recipient), 2018

Prize: Election to learned society

Digital Fluency and Innovation award in the Coventry University Excellence Awards 2019

Stephen Dawkins (Recipient), Bianca Wright (Recipient), Jacqui Speculand (Recipient), Danai Mikelli (Recipient), Zoe Gazeley-Eke (Recipient), Kieran Steward (Recipient) & Adam Collis (Recipient), 26 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

QS Reimagine Education Gold Award for best Arts and Humanities Project 2016

Tom Gorman (Recipient), Mikko Kanninen (Recipient) & Tiina Syrja (Recipient), 6 Dec 2016

Prize: National/international honour

ERDF/ Creative Enterprise Fund

Emma Meehan (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Arts Council of Ireland Dance Bursary Award

Emma Meehan (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Provost’s Visual and Performing Arts Fund, Trinity College Dublin

Emma Meehan (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Study the role of P-bodies and the Caf1 deadenylase in cellular processes

Igor Morozov (Recipient), 1 Oct 2006

Prize: Fellowship awarded competitively

Coventry University Research Sabbatical Fellowship

Adrienne Evans (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Coventry Excellence Awards

Igor Morozov (Recipient), Sharon Williams (Recipient), Jess Rollason (Recipient), Lauren Acton (Recipient) & Martin Cox (Recipient), 15 Jun 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Lord Stafford Awards: Finalists

Paul Magee (Recipient), Nov 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Enhancing staff capacity towards knowledge exchange: in engineering education and in practice”

Katherine Wimpenny (Recipient), Farzana Aslam (Recipient), Luca Morini (Recipient) & Hannelie Du Plessis-Walker (Recipient), 31 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Essential Features of Serious Games Design

Petros Lameras (Recipient), 1 Dec 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

ALL-PFRP NOVEL JOINTS AND ADVANCED FRAMES: DESIGN CONCEPTUALISATION AND PROOF TESTING

Alfred Gand (Recipient), 1 Nov 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Top Ranked LABS Abstracts 2017

Adam Collis (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Innovation in Teaching

Ashley Robertson (Recipient), 25 May 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Reviewer – Emerald Literati Network 2014 Awards for Excellence

Jonathan Nixon (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Identity and Governance of Bodily Extensions: The Case of Prosthetics and Avatars

Sarah Whatley (Recipient) & Sita Popat (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

BA/Leverhulme Small Research Grant 2018

Katrien Steenmans (Recipient), Phillip Taylor (Recipient) & Ine Steenmans (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Peer Mentor of the Year

Anthony May (Recipient), 20 Jul 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Poster prize

Emma Sleath (Recipient), 20 Apr 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Finalist award in the 'Best of the Best Abstracts'

John Renshaw (Recipient), Georgette Eaton (Recipient), Pete Gregory (Recipient) & Tim Kilner (Recipient), 30 Sep 2017

Prize: National/international honour

Highly Commended Award for Outstanding Paper

Gillian Ward (Recipient), Nikki Holliday (Recipient), Simon Fielden (Recipient) & Sue Williams (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Postgraduate Course Tutors Award

Rebecca Beech (Recipient), 1 Jun 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

School of Economics Finance and Accounting Awards 2017-18

Michael Walsh (Recipient), 5 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Student Paper Award, AGU Fall 2006 meeting

Ran Holtzman (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Student Paper Award, AGU Fall 2007 meeting

Ran Holtzman (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

BASES best doctorate nominee

Cain Clark (Recipient), 2017

Prize: Other distinction

Ede & Ravencroft Prize 2016

Claire Harper (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

PhD academy awards nominee

Cain Clark (Recipient), 2018

Prize: Other distinction

Alan Newsome Work Experience Prize

Zainab Naqvi (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)