Find Prizes

QS Reimagine Education Gold Award for best Arts and Humanities Project 2016

Tom Gorman (Recipient), Mikko Kanninen (Recipient) & Tiina Syrja (Recipient), 6 Dec 2016

Prize: National/international honour

gold
art
learning
education
theater

Honorary DTech, Edinburgh Napier University

Kevin Warwick (Recipient), Jul 2015

Prize: Honorary degree

British Composer Awards 2013 Sonic Art Category shortlist

Tom Williams (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Art
Composer
Music
Shortlist

Best Performance, British Society for Immunology

Shadi Bokaee (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Honorary DSc, Kingston University London

Kevin Warwick (Recipient), 2014

Prize: Honorary degree

1st place in the Coventry University Three Minute Thesis Competition

Felix Batsch (Recipient), 31 Jan 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

website
video
university
student
decision making
ergonomics

Armourers and Brasiers Travel Award 2018

Dibakor Boruah (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

travel
science
charter
grant
guild

AHRC Collaborative Skills Development Award

Kaja Marczewska (Recipient) & Dorothy Butchard (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

innovation

DST/NRF Innovation Scholarship

Bernadine Jones (Recipient), 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

post-graduate studies
innovation
engineering science
student
social science

NPL Rayleigh Award

Nigel Jennett (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Creativity
Thinness

Chevron Merit Scholar (Agbami)

Uche Abiola Onyekpe (Recipient), 1 Jan 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Overall Student in the School

Zihao Liu (Recipient), Oct 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Poster Presentation (Third Prize)

Subhasisa Nath (Recipient), 17 Oct 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Posters
Lasers

QS Reimagine Education Gold Award Arts and Humanities

Tom Gorman (Recipient), Mikko Kanninen (Recipient) & Tiina Syrja (Recipient), 30 Nov 2018

Prize: National/international honour

First Prize. Games in Development Competition. International Educational Games Competition.

Jackie Calderwood (Recipient), 4 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File
Education
Denmark
Homeless
Monopoly

Barry Gidden Bursary

Stephen John Powley (Recipient), 14 Feb 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

computer science
engineering
student

AHRC International Placement, Kluge Centre, Library of Congress

Kaja Marczewska (Recipient), 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

Sallie Bingham Center visiting fellowship, Duke University

Kaja Marczewska (Recipient), 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

Best Paper of 77th Aerospace Medical Association Annual Scientific Meeting

Donald Harris (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

factor analysis
comparison

New Personal Tutor (Faculty of Business and Law)

Lorenzo Pasculli (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

ECR Meeting Fund

Masoud Ahmadinia (Recipient), 14 Mar 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

career
community

British Academy Postdoctoral Fellowship

Chris Maughan (Recipient), 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

agroecology

Evens Prize for Intercultural Education 2009

Luis Pereira (Recipient), 2009

Prize: Other distinction

PhD Centre of Business in Society 2016-2019 Studentship full scholarship

Rebecca Beech (Recipient), 18 Jan 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Society

Coventry University Sports Scholarship

Emma Burnett (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

ECR Activity Fund

Masoud Ahmadinia (Recipient), 3 May 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

carbon

Alta Scuola Politecnica (ASP)

Masoud Ahmadinia (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

graduate
Society

Honorary Associate Professor

Immo Fiebrig (Recipient), 1 Aug 2017

Prize: Other distinction

therapeutics

Royal Aeronautical Society Bronze Award

Mike Bromfield (Recipient), 1 Sep 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Bronze
Aircraft
Engines
Recovery

PGR Mobility Fund

Masoud Ahmadinia (Recipient), 23 Apr 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Golda Meir Fellowship Lectureship Award

Ran Holtzman (Recipient), 2012

Prize: Fellowship awarded competitively

PGR Coventry University mobility fund

Mohammadreza Bagheri (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Best PhD Student 2019

Dibakor Boruah (Recipient), 2 Jul 2019

Prize: National/international honour

File
science
student
gift
promotion
communication

Fully Funded NSIRC-TWI Doctoral Scholarship (2017-2020)

Dibakor Boruah (Recipient), 2017

Prize: Fellowship awarded competitively

tuition fee
grant
integrity
candidacy

Law Schools Global League Seed Fund

Liliane Mouan (Recipient), Phillip Paiement (Recipient), Peer Zumbansen (Recipient), Jhuma Sen (Recipient), Natalia Ángel-Cabo (Recipient) & Saptarshi Mandal (Recipient), Jun 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Student

Messaoud Saidani (Recipient), 1 Jul 1986

Prize: Prize (including medals and awards)

engineering
student
double-stranded RNA
antibiotic resistance

Sensing the City: an Embodied Documentation and Mapping of the Changing Uses and Tempers of Urban Place (a practice-based case-study of Coventry)”

Emma Meehan (Recipient), Natalie Garrett Brown (Recipient) & Nicolas Whybrow (Recipient), 1 Apr 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

dance
documentation
artist
expert
art

Council Member

Eunju Hwang (Recipient), 30 Sep 2018

Prize: Election to learned society

EuropeanaSpace

Sarah Whatley (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

pregnancy-specific beta-1-glycoprotein 7

Somatic practice, chronic pain and self-care technology: inhabiting the lived and contextual body

Emma Meehan (Recipient) & Bernie Carter (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Occupational Therapy
Self Care
Chronic Pain
Medical Psychology
Technology

Digital Dance Archives

Sarah Whatley (Recipient) & Rachel Fensham (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Dance

Low Carbon Hero Award

Seyed Shariatipour (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Carbon

Flexural Strengthening of Timber Beams Using NSM Basalt Fibre Reinforced Rebars

Alfred Gand (Recipient), Nov 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Basalt
Timber
Fibers

Airbus UK Studentship

James Griffin (Recipient), 7 Jun 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Culture Moves

Sarah Whatley (Recipient), Rosamaria Kostic Cisneros (Recipient) & Marie-Louise Crawley (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)