Find Prizes

Search in all content

Filters for Prizes

Search concepts
Selected filters

CMBE

Bhabani Nayak (Recipient), 17 Jan 2019

Prize: Election to learned society

File

CIWEM Dr Jenkins Memorial Competition

Augustine Ifelebuegu (Recipient), Feb 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Civil Society Scholar Award

Evronia Azer (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Civic Epistemologies – Development of a Roadmap for Citizen Researchers in the age of Digital Culture

Sarah Whatley (Recipient), Neil Forbes (Recipient) & Rosemary E. Kostic Cisneros (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

City of Culture Staff Grant Scheme Round 2

Monica Ingber (Recipient), Stephen Hardy (Recipient) & Katrien Steenmans (Recipient), 9 Dec 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Christie/CAFKA Award Canada

Ruth Gibson (Recipient) & Bruno Martelli (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Choreographic Objects; traces and artefacts of physical intelligence

Sarah Whatley (Recipient), James Leach (Recipient) & Scott deLahunta (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Choice Outstanding Academic Titles

Victoria Thoms (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Chevron Merit Scholar (Agbami)

Uche Abiola Onyekpe (Recipient), 1 Jan 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Chevening and Commonwealth Scholarship

Rami Ayoubi (Recipient), 1999

Prize: Prize (including medals and awards)

Chancellor’s International Scholarship 2015

Dibakor Boruah (Recipient), 2015

Prize: Fellowship awarded competitively

Chairman’s Award for the best performance in MBA

Shahidul Islam (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Certificate of the Best Paper Award

Leon Shpanin (Recipient), 17 Feb 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Certificate Awarded

Abdussalam Shibani (Recipient), 6 Aug 2019

Prize: Other distinction

Cecil Angel Cup

Harriet Lodge (Recipient) & Susie Elliott (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Cardiff University PhD studentship award

Shahidul Islam (Recipient), 1 Oct 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

CARA Award

Mansour Qubeissi (Recipient), Apr 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Capturing stillness: visualisations of dance through motion capture technologies

Ruth Gibson (Recipient) & Sarah Whatley (Recipient), 18 May 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Bursary

Kasim Randeree (Recipient), 1 Oct 1989

Prize: Prize (including medals and awards)

Bugatti Prize

Zihao Liu (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Brunel Entrepreneurs Hereby Award

Mahshid Yazdi Far (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Broken Knuckle Film Festival BFF2016

Rosamaria Kostic Cisneros (Recipient), 7 Nov 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

File

British Society of Aesthetics Small Grant

Hetty Blades (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

British Council Research Fellowship

Jennifer Dudley (Recipient), Oct 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

British Composer Awards 2013 Sonic Art Category shortlist

Tom Williams (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

British Academy Postdoctoral Fellowship

Chris Maughan (Recipient), 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

British Academy of Management Best Developmental Paper 2019

Andy Coleman (Recipient), 5 Sep 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

British Academy/Leverhulme Small Grant: Critical Digital Humanities

Kaja Marczewska (Recipient) & Aden Evens (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Brad Atkinson Award

Folajimi Ashiru (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

BPS Undergraduate Award

Hayley Wright (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

BP Portrait Prize

John Devane (Recipient), 20 Jun 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Body Realities: strategies for inclusion in dance in HE

Sarah Whatley (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Best VR Film

Darren Reid (Recipient), 27 Jan 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Use of Technology (Faculty of Business and Law)

Lorenzo Pasculli (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Thesis Award

Eva Kipnis (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Teaching Assistant Award, Technion–Israel Institute of Technology

Ran Holtzman (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Best student poster presentation (2nd prize)

Ammar Al Bazi (Recipient), Apr 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Student Paper Award

Nazmul Huda (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Student

Messaoud Saidani (Recipient), 1 Jul 1986

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Reviewer of the Year Award 2019

Glauco De Vita (Recipient), 17 Feb 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Reviewer Award Runner Up

Simon Gerard (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Best Research Poster

Farah Mahdi Yaseen Al Sallami (Recipient), 5 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Presentation in session

John Arvanitakis (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Presentation Award

Meghdad Bagheri (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Presentation/Paper Award

Abdallah Abu Madi (Recipient), Dongmei Cao (Recipient), Alexeis Garcia-Perez (Recipient) & Qile He (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Postgraduate Law Student Prize for Best Overall Performance

Liliane Mouan (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)